زنان

روز جهانی زنان و دختران در علم | تاکید بر اهمیت آموزش زنان و دختران در افغانستان

A girls class at a school in the city of Kandahar. Sept. 2022. File photo.

هم‌زمان با «روز جهانی علم برای زنان و دختران»، حسین ابراهیم طه، دبیر کُل سازمان همکاری‌ اسلامی از اعضای این سازمان خواسته‌است که حقوق بانوان را بیش‌تر رعایت و تضمین و زمینه را برای آموختن دانش به آنان فراهم کنند.

این درحالی است که در افغانستان، بانوان و دختران از آموزش محروم شده‌اند و طالبان دروازه‌ی مکتب‌ها و دانشگاه‌ها را به روی آنان بسته‌اند.

حسین ابراهیم طه گفت: «این روز فرصتی برای پی‌گیری اجرای کامل قطع‌نامه‌ی مذکور به منظور  دست‌رسی و مشارکت کامل و برابر به علم برای زنان و دختران است.»

هم‌زمان با این، دبیر کل سازمان ملل متحد بر برابری جنسیتی در روند آموزش تاکید کرده و گفته‌است که مشارکت بیش‌تر بانوان در زمینه‌ی فراگیری علم، آینده‌ی بهتری را به ارمغان خواهد آورد.

آنتونیو گوترش در توییتر خود نوشته‌است: «بیایید همه سهم خود را برای پُرکردن صنف‌های درسی، آزمایش‌گاه‌ها و اتاق‌های هیئت علمی با زنان دانش‌مند ایفا کنیم.»

سفارت امریکا برای افغانستان که در قطر فعالیت دارد نیز در توییتر خود نوشته‌است که در روز جهانی علم برای زنان و دختران، این سفارت کار باور نکردنی گروه رباتیک دختران افغانستان را ستایش می‌کند.

این سفارت گفته‌است که زنان و دختران افغانستان دارای حق و شایسته‌ی آموزش در همه سطوح هستند.

در بخشی از توییت سفارت امریکا برای افغانستان آمده‌است: “تیم رباتیک افغانستان، بهترین الگویی از امید و سخت‌کوشی هستند. اگر برای زنان و دختران افغانستان فرصت داده شود، آنها می‌توانند با ابتکار خویش در بنای یک دنیای خلاق و مبتنی بر فن‌آوری آینده، کمک نمایند. زنان و دختران افغانستان، حق و شایسته‌گی تحصیل را در همه سطوح دارند”.

۵۰۹ روز می‌گذرد که ده‌ها هزار دختر بالاتر از صنف ششم در افغانستان از حق آموزش محروم شده‌اند. افزون بر این، نزدیک به دو ماه پیش وزارت تحصیلات عالی طالبان، با پخش نامه‌ای، دانش‌جویان دختر را نیز از آموزش در دانشگاه‌ها منع کرد.