افغانستان

ده‌ها افسر پیشین وزارت دفاع کشور در هند بی‌سرنوشت مانده‌اند

افسران پیشین وزارت دفاع در دوره‌ی جمهوریت که برای فراگیری آموزش‌های نظامی به هند فرستاده شده بودند، اکنون در آن کشور در بی‌سرنوشتی به سر می‌برند.

این افسران ارتش پیشین که شمارشان به ۱۸۵ تن می‌رسد، می‌گویند که در بخش‌های گوناگون نظامی آموزش دیده‌اند؛ اما پس از تسلط طالبان بر افغانستان، اکنون در هند، در وضعیت سخت اقتصادی و روانی به سر می‌برند.

در میان این افسران، شماری از نظامیانی که در نبردها در افغانستان زخمی شده بودند و برای درمان به هند فرستاده شده بودند، نیز استند.

این افسران که اکنون در دهلی بودوباش دارند، می‌گویند که آنها برای ارتقای ظرفیت آموزش دیده و آماده‌ی خدمت به مردم و کشور خود بودند؛ اما با روی‌کار آمدن طالبان، تمام زحمات آنها بی‌نتیجه مانده و با شنیدن اخبار ظلم گروه طالبان بر مردم، ناامید شده‌اند.

یکی از افسران مقیم هند که نخواست هویتش فاش شود، به خبرنگار تلویزیون آمو گفت: «آرزو داشتم که بعد از پایان دوره‌ی آموزش، به افغانستان بازگردم و به مردم کشورم خدمت کنم. امید داشتم که زیر بیرق سه رنگ افغانستان به مردم خدمت کنم؛ اما با آمدن طالبان همه چیز تغییر کرد.»

او که نزدیک به دو سال است در هند به سر می‌برَد، تأکید کرد: «ما حالا در هند آموزش دیده‌ایم؛ اما وضعیت ما معلوم نیست و در بی‌سرنوشتی به سر می‌بریم.»

این درحالی است که پس از تسلط دوباره‌ی طالبان در افغانستان، گزارش‌هایی از بازداشت، شکنجه و قتل ده‌ها نظامی پیشین از سوی طالبان منتشر شده‌است.

شماری از این افسران می‌گویند، با آنکه طالبان پس از تسلط بر افغانستان عفو عمومی اعلام کردند؛ اما ده‌ها تن از سربازان ارتش، پولیس و کارمندان پیشین امنیت ملی را بازداشت، شکنجه و حتا به قتل رسانده‌اند.

یکی دیگر از افسرانی که در دهلی نو در بی‌سرنوشتی به سر می‌بَرد، گفت: «اگر طالبان دست از ظلم و خشونت در برابر زنان بردارند، من آماده هستم که زیر بیرق آنها به مردم و کشورم خدمت کنم.»

پیش از این فرید ماموندزی سفیر افغانستان در هند، در ماه جوزای امسال فراغت ۴۳ تن از افسرانی را که برای آموزش‌های نظامی به هند رفته بودند، جشن گرفت و به آنان ستایش‌نامه داد.

وزارت دفاع طالبان اعلام کرده‌است که ۲۵ تن از افسرانی که برای فراگیری آموزش‌های نظامی به هند رفته بودند، به افغانستان برگشته‌اند.

مقام‌های پیشین وزارت دفاع حکومت پیشین می‌گویند که این وزارت، سالانه ۳۰۰ تا ۴۰۰ نظامی را برای انجام آموزش‌های نظامی کوتاه مدت و بلند مدت به کشورهای هند، چین، ترکیه، امارات و روسیه می‌فرستاد.