جهان

کشف یک گور دسته‌جمعی در اوکراین؛ زلنسکی روسیه را به جنایات جنگی متهم کرد

ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین روز جمعه گفت که بازرسان در جریان جستجوی یک گور دسته‌جمعی در اوکراین شواهدی را پیدا کرده‌اند که بیان‌گر کشته شدن بعضی از افراد زیر شکنجه است.

به گفته وی، بازرسان بعضی اجساد را با دست و پای شکسته و طناب دور گردنشان یافته‌اند.

 به نظر می‌رسد که این گور دسته جمعی در نزدیکی شهر ایزیوم در شمال شرقی اوکراین که اخیراً از نیروهای روسیه باز پس گرفته شده قرار دارد. این یکی از بزرگترین گورهای دسته جمعی کشف شده در اوکراین است.

زلنسکی در ویدئویی که ظاهراً برای تأکید بر اهمیت این کشف درست چند ساعت پس از شروع نبش قبرها منتشر شد، گفت که بیش از ۴۴۰ قبر در این مکان پیدا شده است اما تا هنوز تعداد قربانیان مشخص نیست.

 کارگران در حال حفاری در زیر باران، اجساد را یکی پس از دیگری از زیر خاک شنی در جنگل کاج مه آلود نزدیک ایزیوم بیرون آوردند.

زلنسکی گفت که جسد صدها بزرگسال و کودک غیرنظامی و همچنین تعدادی سرباز در نزدیکی گورستان پیشچانسکه ایزیوم پس از شکنجه، شلیک گلوله یا کشته شدن بر اثر گلوله‌های توپخانه پیدا شده‌اند.

به گفته «سرهی بوهدان»، رئیس تحقیقات پلیس خارکیف و «دیمیترو لوبینتس»، کمیسر حقوق بشر اوکراین، در یک مورد دیگر از شکنجه و جنایت جنگی احتمالی، جسد یک مرد با دستان بسته پیدا شده است.

مقامات اوکراینی هشدار دادند که تحقیقات آنها تازه شروع شده است و ممکن است ابعاد قتل‌ها به طرز چشمگیری افزایش یابد.

 «یهور کلیمنکو»، رئیس پلیس ملی اوکراین در این باره گفت که “اتاق‌های شکنجه” را در شهرها و روستاهای باز پس گرفته شده منطقه خارکف پیدا کرده‌اند. این ادعا را تا کنون نمی توان به طور مستقل تأیید کرد.

 او گفت که هفت محصل سریلانکایی که در کوپیانسک در منطقه خارکیف به دست روس‌ها افتاده‌اند، نیز گفته‌اند که آنها (توسط روس‌ها) بازداشت و مورد بدرفتاری قرار گرفته‌اند.