افغانستان

طالبان در هلمند: حرام دانستن تصویر یک «سوء تفاهم» بود

طالبان در ولایت جنوبی هلمند، پس از ده روز «ممنوعیت عکس و ویدیو» بر رسانه‌ها را لغو کردند.

ده روز پیش مقام‌های محلی طالبان در هلمند خبرنگاران را از گرفتن عکس و ویدیو در این ولایت منع کردند.

عبدالاحد طالب، والی طالبان در هلمند به خبرنگاران گفته بود که تصویربرداری «حرام» است. پس از آن، رسانه‌ها و خبرنگاران در هلمند نمی توانستند تصویر برداری کنند.

اما عصر چهارشنبه طالبان این محدودیت بر رسانه‌های محلی را برداشتند و گفتند که حرام دانستن تصویر یک «سوء تفاهم» بوده است.

محمد قاسم ریاض، معاون اداره اطلاعات و فرهنگ طالبان در هلمند می گوید: «این مشکل ناشی از یک سوء تفاهم بوده که حل شده و اکنون خبرنگاران می توانند عکس و ویدیو بگیرند».

اما این مقام طالبان نگفت که چه چیزی باعث این سوء تفاهم شده بود.

هم‌زمان، خبرنگاران نیز در هلمند می گویند که طالبان شب گذشته به آن‌ها گفته اند که ممنوعیت گرفتن عکس و ویدیو در این ولایت پایان یافته است و خبرنگاران می توانند به «طور عادی» کار کنند.

عصمت مدثر، عکاس GRA میدیا در هلمند می گوید: «خوشبختانه، طالبان اواخر شب چهارشنبه به ما گفتند که ممنوعیت گرفتن عکس و فیلم برداشته شده و خبرنگاران می توانند به کار عادی خود ادامه دهند».

نهادهای رسانه‌ای حوزه‌ی جنوب نیز بدون ارائه جزئیات از این اقدام طالبان تمجید کرده‌اند.
ده روز پیش مقام‌های محلی هلمند به درخواست ریاست امر به معروف و به دستور عبدالاحد طالب والی این ولایت، گرفتن عکس و عکس توسط خبرنگاران را ممنوع اعلام کرده بودند و گفته بودند که گرفتن عکس «حرام است».

کمیته بین‌المللی مصونیت خبرنگاران و نی یا مرکز حمایت از رسانه‌های آزاد افغانستان در خبرنامه‌های جداگانه از طالبان خواسته بودند تا هر چه زودتر ممنوعیت عکس و ویدیو در هلمند را پایان دهند.