افغانستان

خانواده‌ی اسماعیل مشعل: از سرنوشتِ او خبری نداریم

پنج ‌روز از بازداشت اسماعیل مشعل، استاد دانشگاه و یکی از منتقدان سیاست طالبان درباره‌ی آموزش زنان و دختران می‌گذرد. اکنون بستگان او در گفت‌و‌گو با آمو می‌گویند که تاکنون خبری از وضعیت استاد مشعل ندارند.

یکی از بستگان اسماعیل مشعل که نمی‌خواهد هویتش آشکار شود، به آمو گفت که آقای مشعل بی‌هیچ جرمی بازداشت شده‌است.

او افزود که پس از بازداشت آقای مشعل، خانواده‌ی او بارها به استخبارات و وزارت داخله‌ی طالبان مراجعه کرده‌اند؛ اما هیچ خبری از سرنوشت او نیست.

وی اضافه کرد: « ما همه نگران وضعیت او هستیم. با آنکه به ارگانهای امنیتی مراجعه کردیم؛ ولی هیچ پاسخِ درستی برای ما داده نشد. نمی‌دانیم استاد درکجا و در چه وضعیتی به‌ سر می‌برَد»

خانواده‌ی اسماعیل مشعل از نهادهای حقوق بشری می‌خواهند که برای رهایی او از بند طالبان اقدام کنند.

اسماعیل مشعل روز چهارشنبه ۱۲ دلو کراچی سیار، به نام«اقراء» را ساخت و می‌خواست در ۳ روز، ۲۱ هزار جلد کتاب را به باشندگان کابل اهدا کند.

اما وی در روز دوم روند اهدای کتاب، چاشت پنج‌شنبه ۱۳ دلو سال روان، در ده‌بوری از مربوطات حوزه‌ی سوم امنیتی شهرکابل توسط طالبان بازداشت شد.

عبدالحق حماد، رییس نشرات وزارت اطلاعات و فرهنگ طالبان با تأیید خبر بازداشت آقای مشعل از سوی طالبان، در یادداشتی در صفحه‌ی توییترش نوشت که اسماعیل مشعل «با مهارت، اقدامات تحریک کننده برضد نظام را انجام می‌داد» و از همین‌رو طالبان او را با خود برده‌اند.

سازمان عفو بین‌الملل و دیدبان حقوق بشر در آگهی‌نامه‌های جداگانه، خواستار آزادی فوری آقای مشعل از سوی طالبان شدند.

ریچارد بِنِت، گزارش‌گر ویژه‌ی حقوق بشر سازمان ملل متحد نیز در یادداشتی در صفحه‌ی توییترش با نکوهش از بازداشت اسماعیل مشعل، خواهان رهایی بی‌درنگ او از سوی طالبان شد.

آقای مشعل پیش از این، نزدیک به دو ماه پیش در یک برنامه‌‌ی زنده تلویزیونی در واکنش به ممنوعیت آموزش دختران و زنان از سوی طالبان، همه سندهای تحصیلی‌اش را پاره کرده بود.

او در واکنش به بسته شدن مرکزهای تحصیلی به روی دختران و زنان از سوی طالبان، مکتب خصوصی‌اش را نیز بست و از درس دادن در دانشگاه‌ها استعفا کرد.

طالبان در ۲۶ قوس سال روان، دروازه‌‌ی همه دانشگاه‌ها را به روی دختران و زنان بستند. هرچند این تصمیم طالبان با واکنش‌های جهانی رو به‌رو شد؛ اما این گروه چهار روز پس از آن، کار زنان در مؤسسه‌های غیردولتی را نیز ممنوع اعلام کرد.

طالبان در هژده ماه گذشته، بارها شماری از منتقدان خود به شمول زنان معترض را بازداشت کرده‌اند. طالبان به روز چهار شنبه ۱۲ دلو زکریا اصولی استاد دانشگاه و نویسنده را در کابل بازداشت کردند. خانواده‌ی این استاد دانشگاه می‌گوید که از سرنوشت او اطلاعی در دست نیست.

هرچند، شورای امنیت سازمان ملل متحد، پارلمان اتحادیه‌ی اروپا، سازمان همکاری‌ اسلامی و شیخ الازهر از طالبان خواستند که به زودترین فُرصت این تصمیم‌ها را لغو کنند؛ اما این گروه تاکنون برای برداشتنِ این محدودیت‌ها اقدامی نکرده‌است.