افغانستان

ملا هبت‌الله: فشارهای جهانی «بی‌فایده» است

ملا هبت الله اخندزاده رهبر طالبان که به علت ایجاد محدودیت های سخت‌گیرانه بر زنان با انتقاد های سخت جامعه جهانی رو به رو است، در دیداری با فرماندهان قول اردو‌های این گروه گفته است که فشارهای جهانی بر طالبان اثری ندارند بل این فشارها بی‌باوری‌ها را بیشتر ساخته اند.

طالبان روز پنجشنبه در خبرنامه‌ای به گفته اند که ملا هبت‌الله در قندهار با فرماندهان چند قول اردوی این گروه دیدار داشته است.

منابع میگویند در این دیدار فرماندهان چهار قول اردوی طالبان ، از ملا هبت الله تقاضای تصفیه صفوف و همچنان افزایش امکانات در بخش های مالی کرده اند.

طالبان در این اعلامیه گفتند اند که ملا هبت الله به فرماندهان قول اردو ها از آنان خواسته است«احکام شرعی» را عملی کنند.

ملا هبت الله گفته است نیرو های بیشتر از پنجاه کشور جهان به افغانستان حمله کردند ،که به گفته وی شکست خوردند اما از افغانستان خارج شدند.

ملا هبت الله گفته است «اگر خلاف شریعت گام بردارند ،مردم خلاف آنان ایستاده خواهند شد،پس باید برای خدمت مردم‌ ترس وجود نداشته باشد.»

یک ماه پس از ممنوعیت زنان از تحصیل و کار در نهاد های مدد رسان از سوی طالبان، وزارت خارجه امریکا اعلام کرد که واشنگتن، گزینه بازبینی راهکار و رابطه اش را با طالبان روی دست دارد.
دو روز پیش سخنگوی وزارت خارجه امریکا گفت: «پس از تصامیم «تبعیض‌آمیز»، «بی‌رحمانه‌» و رو به افزایش طالبان در برابر زنان و دختران، این کشور در حال بازبینی «راهکار و رابطه‌اش» با این گروه است.»

با تازه گی واشنگتن در واکنش به تصمیم های اخیر طالبان برای زنان در افغانستان، محدودیت‌های اضافی بر صدور ویزای امریکا را برای مقام‌های برحال و پیشین آنها وضع کرده است.

در بیانیه ایالات متحد امریکا آمده است که این تصمیم طالبان با وضع محدودیت بر زنان افغانستان، ظاهرن کشورهای پشتیبان دموکراسی به شمول امریکا را زیر فشار قرار داده است.

تعلیق تحصیل زنان و سپس ممنوعیت کار آنان از سوی طالبان با واکنش‌های جدی جامعه جهانی روبرو شده است.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه امریکا گفته است که اعمال محدودیت‌های اضافی ویزا برای برخی از اعضای فعلی و پیشین طالبان و همچنان افرادی که مسئول سرکوب زنان در افغانستان هستند، وضع شده است.

آقای بلینکن گفته است «طالبان تا زمانی که به حقوق بشر و آزادی‌های اساسی همه مردم افغانستان از جمله زنان و دختران احترام نگذارند، نمی‌توانند، احترام و حمایت جامعه جهانی را داشته باشند.»

ممنوعیت زنان از تحصیل و کار د رنهاد های مدد رسان در دو هفته گذشته پای امینه محمد معاون سازمان ملل متحد و پس از آن گریفیتس مسوول بخش کمک های ملل متحد بلند پایه ترین مقام های این نهاد را به افغانستان کشایند. با آن که امینه محمد درخواست دیدار با ملا هبت الله را کرده بود و حتا به ولایت قندهار سفر کرد اما ملا هبت الله درخواست دیدار با امینه محمد و هیات همراه او را نپذیرفت و خانم محمد با معاون والی طالبان در قندهار دیدار کرد.

پیش از این طالبان در واکنش به انتقاد های جامعه جهانی در باره محدودیت ها بر زنان گفته اند که جامعه جهانی حق مداخله در امور« شرعی» طالبان را ندارد و این گروه بربنیاد آنچه که خود « احکام شرعی » می دانند، بعمل می کنند.