افغانستان

راه‌های مواصلاتی ۲۰ روستا به ولسوالی ینگی قلعه‌ی تخار بسته شد

باشندگان ولسوالی ینگی قلعه‌ی ولایت تخار می‌گویند که منطقه‌ی سنگلاخِ خواجه حافظ که بیش از ۲۰ روستا را به مرکز این ولسوالی وصل می‌سازد، چند روز است که ریزش برف و یخ بستن آب در این سنگلاخ، رفت‌و‌آمد عابران و وسایط نقیله را با مشکل روبه‌رو کرده‌است.

عبدالعزیز، یکی از باشندگان ولسوالی ینگی قلعه‌ی تخار می‌گوید: «زیادتر از یک هفته می‌شود که راه ۲۰ قریه که از منطقه‌ی سنگلاخِ خواجه حافظ به مرکز ولسوالی وصل می‌شود، به‌خاطر یخ‌بندان مسدود است. مردم با مشکلات زیادی روبه‌رو هستند. در روزهای گذشته هیچ‌کس نتوانسته به مرکز ولایت رفت‌وآمد کند.»

او ادامه داد: «در زمان جمهوریت میلیون‌ها افغانی پول کمک شده بود که پُل جور شود؛ ولی ما پل را در خواب هم ندیدم. حتا راه عبور را نیز نساختند چه برسد به پل، و حالا امید ما از مسؤولان (طالبان) این است که مشکلات مردم را نادیده نگرفته و توجه جدی نمایند.»

به نقل از باشندگان محل، آنان با بیل و کَلَند در تلاش پاک‌‌کاری این مسیر هستند تا مریضان شان را به شفاخانه انتقال دهند و ضرورت‌های اولیه‌ی شان را نیز رفع نمایند.

احسان‌الله یکی دیگر از باشندگان ولسوالی ینگی قلعه‌ی تخار می‌افزاید: «در این سنگلاخ، سیلابِ چندین ولسوالی در فصل‌های بهار و زمستان می‌آید که پیش از برف‌باری، سیلاب ولسوالی شهر بزرگ بدخشان، ولسوالی رستاق تخار و چند ولسوالی دیگر آمده بود که بعد از باریدن برف‌ آب که در سنگلاخ مانده، یخ بسته‌است و اکنون هیچ موتری رفت‌وآمد کرده نمی‌تواند.»

او با اشاره به مسدود بودن سنگلاخِ خواجه حافظ گفت: «ما در خانه مریض داریم و نمی‌توانیم او را به بیمارستان منتقل کنیم. بلاخره ما به کمک مردم محل و به وسیله‌ی‌ بیل و کُلنگ (کَلَند) راه را باز کردیم و بیماران را به شفاخانه انتقال دادیم، از حکومت (اداره‌ی طالبان) می‌خواهیم به این مشکل ما رسیدگی کند.»

شایان ذکر است که منطقه‌ی خواجه حافظ، باشنده‌گان محل را به مرکز ولسوالی چاه‌آب، ینگی‌قلعه و شهر تالقان وصل می‌کند که به دلیل یخ‌بندان اخیر این باشندگان با مشکلات مواجه شده‌اند.

در همین حال، مسؤولان ریاست مبارزه با حوادث طبیعی طالبان در تخار با تأیید مشکلات باشندگان ولسوالی ینگی قلعه می‌گویند که این ریاست بودجه‌ی کافی برای ساختن پُل ندارد و تلاش برای اعمار پُل در این منطقه، از سوی آنان و مؤسسه‌های خصوصی انجام خواهد شد.

این در حالی است که به گفته‌ی باشندگان ولسوالی ینگی قلعه‌ی تخار، مسؤولان حکومت گذشته بارها وعده‌ی ساختن پُل را در این مسیر داده بودند؛ اما به دلایل نامعلومی توجه صورت نگرفت و حالا از اداره‌ی طالبان، خواستار رسیدگی به این مشکل شان هستند.