افغانستان

دادگاه طالبان درباره «لغو جواز» ۱۰رسانه تصمیم می‌گیرد

عبدالحق حماد، رییس نظارت بر نشرات رسانه‌ها در وزارت اطلاعات و فرهنگ طالبان به آمو گفت که دادگاه این گروه روز پنجشنبه درباره‌ی «لغو جواز» رسانه‌هایی که مالکان آنان در بیرون از افغانستان استند، تصمیم خواهد گرفت.

این مقام طالبان می‌گوید که این ده رسانه در «برابر طالبان تبلی» می‌کنند.

او به خبرنگار آمو گفت: «ما با مالکان این رسانه‌ها هنگامی که در افغانستان بودند، بارها تماس گرفتیم. اما آنها بازهم به این کارهای‌شان ادامه دادند. آنها را سه بار به کمیسیون ارزیابی تخطی‌های رسانه‌ای خواستیم با هر کدام‌شان به تماس شدیم، آنان حاضر نشدند به این کمیسیون بیایند. بالاخره این کمیسیون که یک کمیسیون بی طرف است این رسانه‌ها را به دادگاه معرفی کرد.»

حالا گفته می‌شود که اکنون این وزارت طالبان، ۱۰ رسانه را برای لغو جوازهای شان به دادگاه این گروه معرفی کرده است.

انتظار از طالبان بیهوده است

روزنامه‌ی هشت صبح یکی از این ده رسانه است. سنجر سهیل، صاحب امتیاز روزنامه هشت صبح در این باره می‌گوید که طالبان پس از بازگشت به قدرت بارها تلاش کردند که با مسوولان این رسانه به تماس شوند. اما از آنجایی که روزانه هشت صبح طالبان را یک گروه «جنایتکار و جنگی می داند» به تماس‌های این گروه پاسخی نداده است.

او به آمو گفت: «طالبان یک گروه تروریستی و جنایت کار استند و قدرت را در افغانستان به زور غصب کردند. انتظار اینکه طالبان در مواجهه با دانش، علم و ظرفیت بشری و رسانه‌های آزاد و مستقل از روش‌های انسانی و مدرن کار بگیرند، یک انتظار بی‌جا و بیهوده است. ما البته انتظار داشتیم که طالب‌ها همانطوری که وب‌سایت رسمی ما را بدون هیچ گونه آگاهی و هشدار قبلی بسته کردند، ممکن است دست به اقدامات دیگر بزنند.»

قرار است روز پنج شنبه ۱۵ جدی دادگاه طالبان تصمیم نهایی خود را درباره لغو جواز این ده رسانه اعلام کند.

در همین حال، ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی طالبان می‌گوید که این رسانه‌ها به علت «مشکلات حقوقی» به شمول نپرداختن مالیه به دادگاه معرفی خواهند شد.

مجاهد افزود: «این رسانه‌ها در افغانستان ثبت شده‌اند. بربنیاد قانون باید مالیات بپردازند. این رسانه‌ها باید سرنوشت شان روشن شود و این یک موضوع حقوقی است. ما برای حل این چالش به دادگاه مراجعه کردیم. این موضوع رابطه‌ای به موضوع نشراتی ندارد.»

مسوولان روزنامه‌های هشت‌صبح و اطلاعات روز می‌گویند که طالبان با فرستادن نامه‌ای به آنان خبر داده‌اند که دادگاه طالبان روز پنجشنبه درباره جواز رسانه‌یشان تصمیم خواهند گرفت.

در نامه طالبان که به سنجر سهیل، صاحب امتیاز هشت صبح رسیده است، آمده است که علت معرفی این روزنامه به دادگاه، نقض قانون و مقرره طرز تاسیس و فعالیت رسانه‌های همگانی است.

سهیل افزود: «برای ما نامه فرستادند که باید در محکمه شان حاضر شویم، آنها را به رسمیت بشناسیم و نه به نامه‌شان اهمیت و ارج می‌گذاریم و این هشدار را هم می‌دهیم که هر اتفاقی که برای همکاران ما در داخل افغانستان بعد از فیصله محکمه طالبان رخ بدهد مسولیت‌اش مستقیم به طالبان است و در مجموع جنایاتی که این گروه جنایتکار و وحشی در طول سال‌های گذشته و در حال حاضر مرتکب شده و میشه حساب خواهد شد.»

طالبان می‌گویند که نام این ۱۰ رسانه پس از تصمیم دادگاه درباره لغو جواز این رسانه‌ها، همگانی خواهند کرد.

طالبان در آخر هفته گذشته به رسانه‌ها هشدار داد که آماده ایجاد محدودیت‌های بیشتر باشند.

از زمان برگشت طالبان به قدرت، رسانه‌ها با محدودیت‌های روزافزون روبرو شده‌اند.

بر بنیاد اطلاعات نی یا مرکز حمایت از خبرنگاران افغانستان، در شانزده ماه گذشته بیشتر از ۴۸ درصد رسانه‌ها در افغانستان بسته شده‌اند.